reede, 12. veebruar 2021

PISA-s esimesed, tegelikkuses viimased?

 

 
Vahel tekib vaidlusi meie marketitest, apteekidest jm kaubandusest, kus rõõmustatakse aina uute kaupluste jm avamise üle. Tabasalus ehitatakse kahte kaubakeskust, oodatakse LIDL-it, praegune keskkonnaminister sai oma kohale hoolimata totakatest väidetest apteegireformi ajal, Meriväljal leidub toetajaid uuele Maximale... Kuhu me tüürime? Vahel juhtub ka eredamaid sähvatusi, tänagi vist keegi ajakirjanik raadios küsis Tõnis Mölderi kohta sama, aga sellised sähvatused on harvad nagu supernoovad. Hoopis rohkem kohtab suhtlusmeedias naeruväärseid väiteid ja põhjendusi.
 
Leidsin sellise väite. Sobib tänase totrusega.
 
Eestis on iga elaniku kohta umbes 0,75 m2 kaubanduspinda, pealinnas - ligi 2,0 m2 igale tallinlasele. Eesti on ostujõu poolest Euroopas viimase kohtade peal, aga kaubanduspindade suhe elaniku kohta esimese kohtade peal.
 

Ma ei tea kui täpsed need numbrid on, aga arvatavasti üsna tõesed. Igatahes kõik kaubanduses on läinud ammu üle võlli ning kaasa on see toonud hirmkõrged hinnad! Ometi, meie haridus on tekitanud inimesi, kes ei oska leida lihtsamaidki seoseid käibe ja hindade vahel, palkadest rääkimata. On see meie haridussüsteemi tahtlik juhtimine või on juhid olnud ise "viimaste hulgas"!?

Eks teema ole laiemgi, ei tunta keskkonda, sh suurimad raiemahuga jätkamise toetajad. Ei suudeta aru saada, mida tähendab mõttetu ehitamine, olgu siis tegu Põlva vallamaja, 4-realiste maanteedega või Rail Balticuga. Ei saada aru võõrliikide ohtlikkusest, seda ka inimfaktorina.

Mulle meeldisid Lembit Tuuri kommentaarid.

Ehitamine on au sees ! Kui vaadata Eesti majandusvaldkondi siis ka jaekaubandus on suutnud eestimaalased EL-s ostuvõimelt viimase 5 hulka suruda ja Baltikumis viimaseks. Aga iga telliskivi, betooni tonni või teekeha on kulu ehitamisel ja järjekordne kulu igal edasisel päeval ja paarikümne aasta pärast taas taastamise kulu. Ja seda väheneva või muutumatu rahvaarvu juures. Selles mõttes on see miljard eurot nagu tuulde lastud võimalus. Eesti eduks saab olla vaid meie inimeste kaasasündinud ande ja õpetatud mõistuse edukam kaasamine majandusse. Eestimaalased peavad õppima looma ja müüma globaalsel turul tualettpaberi ( Majandusunistus Eestis) asemel õpetatud mõistuse loodut.
---------------
Meil on Tähesajus kolm suurt kauplust järjest ja kõrvuti nagu A1000, Selver, valminud Lidl. Kilomeetri raadiuses on täiendavalt Selver, Maxima (2tk), Prisma, Rimi, Coop, Grossi pood, Realiseerimiskeskus ! Enamikus poodides ka apteek.

Ei oska ma vahel ise kaugeltki nii hästi sõnastada. Muide, samas ekspeaminister (ehk ongi hea, et eks, sest ega päris eluvõõras ei tohikski midagi juhtida) postitab uhkesti eurorahastuse teemasid. Raha on tore asi, aga selle laristamine on nõrkus.


1 kommentaar:

  1. Kui panga kaudu pesemine läheb keeruliseks, siis tuleb keerutada raha muudes sfäärides.

    VastaKustuta