laupäev, 4. september 2021

Irja Lutsar teadmiste arengutest koroona kohta

 

 
Pole lihtne tundmatut asja tundma õppida! Kobad pimeduses ja tasapisi hakkad asju selgeks saama. Seniks peeti maski üheks olulisimaks kaitsevahendiks, millega eeldati, et ka kauplusi külastades on ohutus kõrge.
 
 
Maalehes siis pikem lugu. 
 
 Põhi­tõed on paika jäänud: näiteks mida viirus teeb ja mida teha ei saa. Samas nakkushaigustega on olnud printsiip, et asümptomaatilised inimesed nakkust edasi ei kanna. Kui puhang algas, siis ei olnud teada, et sümptomite-eelsel ajal on inimene nakkusohtlik.
 Lisaks arvati esialgu, et tegemist on piisknakkusega – seega kui inimest toas ei ole, siis ei ole võimalik nakatuda. Nüüd on uuringud tõestanud, et tegemist on õhkleviva nakkusega – seega võid selle saada ka ruumist, kus enne on olnud nakatunud inimene

Kogu klikiajakirjanduse jm eksitava info kõrval ongi vaja selliseid, põhjalikumaid lugusid. Kas aga meie ametnikud ka õppust võtavad, teadusest? Olen küsinu korduvalt, sh ka terviseminister Tanel Kiigelt, miks meil ei keskenduta UV-lampidele. Kiik seda oluliseks ei pidanud, enamus poliitikuid või ametnikke ei huvitu selelst aga üldse. pole siis ime, et levivad vandenõuteooriad ravimihiidude sundlepingutest valitsustega, "kohustusest" osta ja süstida vaktsiine jne.
Ometi, on UV lampe, mida saab kasutada isegi siis, kui inimesed on ruumis ning on ka ruume, kus saab lambid sisse lülitada ajutiselt. Kaasa arvatud transport, söögikohad jm.
 

Selle asemel aga valitsus kehtestab imelikke piiranguid nagu vaktsineerimata inimeste sisenemiskeeld söögikohtadesse, keegi läheb aga puhta segi, tõmmates kalmistule lindi ümber ja põhjendades seda sellega, et "kohalikud nõus"! samal ajal sisenemispiirangutega Küüslaugufestival, Lüübnitsa laat või tihedalt koonduvate rahvahulkadega suurkontserdid, Linnahalli katused jm? On ju ka täna teada, et ka vaktsineeritud on nakkusohtlikud! Nii pole ime, et just Lõuna-Eestis on praegu suurim nakatunute arv!
Ehk et piirangud on kehtestatud pigem valel ajal ja vales kohas?
 
 

Sellised vallaametnikud peaks ise tagasi astuma, mitte isegi ootama kohalt vallandamist!

Suurimad küsimused?

Irja Lutsar:
Kas kolmas süst teha sama vaktsiiniga kui eelmised kaks ja millal teha? Mis probleemi kolmanda doosiga lahendama hakatakse – kas seda, et kaoksid ära rasked haiged, või peatada haiguse ringlemine? Tõhustusdoosi uuringud peaksid tulema septembris. Suur küsimus on, kui kaua kolmas doos kestab, kas tuleb teha ka neljas, viies ja kuues doos.
 
Ehk siis esmane jutt, et "natuke vaktsineerime ja asi korras" tähendab nüüd järgmist ja järgmist süsti ning ei mingit vabadust mitte vaktsineerida? On ju ahistatud inimesi, kes ei riski oma terviseseisundi tõttu vaktsineerida, kuid kannavad maski, desinfitseerivad ja hoiavad distantsi!?? On need inimeste eraldamised põhjendatud, koos ühiskonna lõhestamisega?

Maskid?
Irja Lutsar:

Meil Eestis on neid ka. Kirurgiliste maskide efekt on väiksem kui respiraatoritel, kuid FFP2 maskid on kallid, et neid mitu korda päevas vahetada. Ilmselt loodetakse, et kahekordne mask parandab kaitset. Maskid on pandeemia kõige vastuolulisem ja kõige debateeritavam asi, kuid mina ei soovita kahekordselt maski ette panna. Kui on koht, kus viiruseoht on väga kõrge, siis kanda FFP2 maske.
.......

Üldiselt on öeldud, et mask ei tea, milline on tüvi, sest viirus on sama suur. Need on suhteliselt väikesed viirused, seega maskide efektiivsus on 20–30 protsenti.

Maski kandmine on aga üks osa komplektist. Komplekt on see, et hoiame distantsi, peseme käsi, haigena tööle ei lähe ja vaktsineerime.

Nüüdseks siis aga teame, et mask ei ole ikkagi kuigi efektiivne? Ehk siis need, kes ka varasemalt seda väitsid ei ole enam uhhutajad, vaktsiinivastased jms?

Olete poolteise aasta jooksul koroonaviiruse teemal osalenud mitmesugustes aruteludes ja kõigi küsimustele vastanud. See on teile ka tagasilööke toonud. Miks te kommentaare jagades valivam ei ole?

Lootsin, et kui ära seletada, siis inimesed saavad aru. Aga seda ei ole toimunud ja kui inimestel on baasbioloogiast erinevad teadmised, siis sealt ei ole kuhugi edasi minna. Kui mulle öeldakse, et viiruseid ja koroonat ei ole olemas, siis see ajab harja punaseks. Saan aru, kui esitatakse küsimusi piirangute ja meetmete mõttekusest, vaktsineerimise vajalikkusest ning ravimitest, aga kui öeldakse, et see ei ole kellegi haigus, siis on juba väga palju üle piiri mindud.

Võib olla asi ikkagi selles, et seletused on olnud viletsad? Ja räägitakse vaid osadest asjadest ja probleemidest, mitte kõigist? Vähem aga reageerimist neile, kes ütlevad, et "pole olemas", rohkem hoopis ausust. Vastuseid neilegi küsimustele, miks ja kuhu gripp on kadunud jms. Või kuskohast viirus ikkagi tuli?

Mis teid koroonaviiruse juures imestama on pannud?

Selle agressiivsus, kuidas tal ka ei lõpe jõud otsa. Ta on võimeline veel kiiremini levima ja tekitama rasket haigust. Ta leiab üles inimesed, kellel ei ole immuunsust.

Väga vilets on olnud teavitustöö ja need piirangud mida nüüd Kallas-Kiik on tekitanud, kahandavad inimeste usku neisse. Ka Irja Lutsarisse. Elu ei saa seisma jääda ja majandus vajab kliente. ettevaatlikult, teistega arvestades, kuid vajab kõik. Mitte lõhestamist. Klikimeedia, mille hulka jõudnud isegi ERR, peaks tagasi tõmbama ja saastainfo levitamise lõpetama.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Haapsalu rongiootajad läbi aegade.

          2013. Fotod: mina.   2014. Fotod: mina.       2015. Fotod: mina.         2019, fotod: Tiiu Kammiste      2020, fotod: Tiiu   2021....